Leírás
GAL Glicin 250g
A glicin egy természetes aminosav, mely nagy mennyiségben található meg a kollagénben. Mellékíz mentes édes íze miatt ételek/italok édesítésére is alkalmas. Hőálló, így süteményekbe és forró italokba is alkalmazható. Édessége kb a normál kristálycukoréval megegyező.
A glicin a kollagén típusú fehérjékben legnagyobb mennyiségben előforduló aminosav. Más fehérjeforrásokban csak kis mennyiségben fordul elő. Manapság sokkal kevesebb kollagén típusú fehérjét fogyasztunk mint őseink, hiszen a körömpörkölt, csontlé, kocsonya, pacal és hasonló ételek nem túl divatosak már. Jelentősen eltolódott tehát a fehérjebevitelünkből származó aminosavak aránya. (Például csökkent a glicin a többihez képest.) Evolúciónk során nem ez volt a jellemző, így felmerül a gyanú, hogy ennek káros következményei lehetnek. A glicinpótlás előnyös hatásai is ezt a sejtést erősítik.
Adagolás: Elalvás előtt 1-2dl langyos folyadékban (pl vízben) oldjon fel 1 púpos teáskanálnyit és lassan kortyolgassa el vagy víz nélkül szopogassa el. Javasolt étkezések után is egy keveset (1 csapott teáskanálnyit vagy 1 mokkáskanálnyit ) elfogyasztani, ha étkezésünkben nem voltak kollagén típusú fehérjék. Így az étkezés után fogyasztott glicin segíti a táplálkozással elfogyasztott aminosavak arányának kiegyensúlyozását. Kávéba vagy bármilyen folyadékba elkeverhető, süteményekbe is süthető. Kellemes, mellékízmentes édes íze van (azonban ha a port vesszük a szánkba közvetlenül, akkor az már-már kellemetlenül édes).
Miért fontos a glicin?
A glicin a kollagénben legnagyobb mennyiségben megtalálható aminosav. Mivel kollagénben gazdag húsokat manapság csak nagyon kevesen fogyasztanak, így az emberek glicinbevitele is túl alacsony.
A glicin nem tartozik az esszenciális aminosavak közé, mivel elő tudjuk állítani másból, azonban kutatások is igazolják, hogy nem vagyunk képesek annyi glicint termelni, amennyire szükségünk volna az egészséges működéshez.
Több kutatás is alátámasztja, hogy a glicin pótlása számos pozitív hatással jár, amelyek közül az alábbiakban bizonyult a legsikeresebbnek:
Optimális vércukorszint
- A glükóz, és így a szénhidrátok vércukorszintet megemelő hatását jelentősen mérsékeli és fokozza az inzulin hatékonyságát.
- Az inzulinszintet szinte egyáltalán nem emeli, ellenben a jótékony hatású glükagon szintjét igen, ami az inzulin „ellenlábasa”. Eredményesen csökkenti az inzulinrezisztencia esetén megfigyelhető magas vérzsírszintet
Bőr
- A bőrünk jelentős mennyiségű kollagént tartalmaz, így persze sok glicint is. Sokat kutatott, és jól ismert hatása a kollagén peptideknek, hogy csökkenti a ráncokat és növeli a bőrünk rugalmasságát. Ezt a tulajdonságát nagyrészt a magas glicintartalmának köszönheti. A kollagén, a glicin, a C-vitamin, a szőlőhéj- és magkivonat, valamint a bioflavonoidok remek kombinációt alkotnak, ha bőrünk fiatalságát szeretnénk megőrizni.
Idegrendszer
- Kis mennyisége fokozza az éberséget és az agyi mikrokapillárisok keringését.
Méregtelenítés
- Ezzel kapcsolatban csak állatokon végzett kísérletek vannak, de ezen kutatások alapján a máj és a vese funkcióit egyaránt javítja, és fokozza a glutation nevű, erős méregtelenítő és antioxidáns hatású anyag termelődését.
Alvás
- Több kutatás is foglalkozott a glicin alvásra gyakorolt jótékony hatásaival. A megállapítások közé tartozik, hogy a lefekvés előtt elfogyasztott glicin (3 gramm elszopogatva) javítja az alvás minőségét, gyorsítja az elalvást, valamint enyhíti a túl korai ébredést és kevesebb alvás esetén is kipihentebb állapotot eredményez. Hat óra alvás glicinnel sokszor jobb alvásminőséget eredményezett, mint nyolc óra alvás glicin nélkül.
Élethosszabbító hatás
- Egérkísérletekben a csökkent kalóriabevitel – hasznos mikro/makro tápanyagbevitel mellett – hatásosan növeli az egerek élethosszát. Ennek hatását már majmokon, és részben embereken is igazolták. (Természetesen élethosszig tartó kalóriamegvonásos kísérletet etikai okokból nem lehet embereken végezni, így csak az ún. telomerek hosszának méréséből következtettek annak hatására.) Azonban a kalóriamegvonásnál is hosszabb élethosszt (+40%) tudtak elérni azokban az egérkísérletekben, amikben korlátozták a metionin nevű aminosav bevitelét.
Később hasonló eredményt értek el úgy is, ha az egerek táplálkozását nagy mennyiségű glicinnel egészítették ki. Ez azért történik, mert a glicin korlátozza a táplálékból a metionin hasznosulását, így kiegyensúlyozza a fehérjékből felszívódó aminosav arányát a vérben. Embereknél ezt a folyamatot még nem vizsgálták, de feltételezhetően szintén hatásos. Mivel a legtöbb ételben sok metionin található, ezért a gyakorlatban nehezen kivitelezhető a metionin-csökkentett diéta, azonban az étkezés után elfogyasztott glicin (pl. a glicinnel édesített desszert vagy ital) szimulálja a metionin-csökkentett, élethosszabbító hatású diétát.
A glicin édesítőszerként is kiváló
Nincs mellékíze, hőálló, és a cukorral nagyjából megegyező édesítő hatása van. A polialkoholokkal (pl. a xilittel/nyírfacukorral, a maltittal vagy az eritrittel) ellentétben senkinél nem okoz emésztőrendszeri problémákat. A legtöbb édesítőszerrel szemben nem veri át a szervezetünket, mert az édes íze mögött nem üres kalória van, hiszen a glicin fehérjék alkotóeleme és a szervezetünk úgy is kezeli.
Az édes íz cukorforrást jelent a szervezetnek és a glicinből szükség esetén valóban képes cukrot előállítani, így nem okoz hypoglikémiát. A túlzott vércukor-emelkedést gátló hatása miatt pedig különösen jól használható a szénhidrátokat amúgy is nagy mennyiségben tartalmazó sütik édesítésére, hiszen azok hirtelen vércukornövelő hatását kordában tartja.
Vélemények
Paraméterek
- Allergénmentes | |
- Gluténmentes | |
- Tojásmentes | |
- Szójaallergén-mentes | |
- Tejtermék- és laktózmentes | |
- Kén-dioxid-mentes | |
- Cukormentes | |
- GMO-mentes | |
- Vegetáriánus | |
- Vegán | |
- TÜV / ISO 9001 | 2015 minősített gyártási folyamat |