Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Sok sáfrány segítséget nyújthat májproblémák esetén

Sok sáfrány segítséget nyújthat májproblémák esetén

Súlyát tekintve a máj az emberi test legnagyobb szerve, ezzel együtt az egyik legtöbb funkciót betöltő is.
Modern életvitelünk gyakori velejárói az állandó stressz, az egyoldalú táplálkozás, a túlzott alkoholfogyasztás, olyan környezeti ártalmak, mint a mérgező, vegyipari anyagok, a biológiai fertőzések. Mindezek együttesen túlterhelik szervezetünket és az egyetlen méregtelenítésre képes szervünket, a májunkat.

Cikkünkből megtudhatod, hogy mi az egyik legfontosabb étel, amely segítheti a máj gyógyulását, vagy megbetegedésének megelőzését.

Sok sáfrány segítséget nyújthat májproblémák esetén


Súlyát tekintve a máj az emberi test legnagyobb szerve, ezzel együtt az egyik legtöbb funkciót betöltő is.
Modern életvitelünk gyakori velejárói az állandó stressz, az egyoldalú táplálkozás, a túlzott alkoholfogyasztás, olyan környezeti ártalmak, mint a mérgező, vegyipari anyagok, a biológiai fertőzések. Mindezek együttesen túlterhelik szervezetünket és az egyetlen méregtelenítésre képes szervünket, a májunkat.
A máj által végzett feladatoknál érdemes külön is megemlíteni a méregtelenítésben betöltött szerepét, hiszen ez a szerv bontja le a szervezetbe kerülő káros anyagokat, így például az alkoholt is. Mindazonáltal e folyamatokat a májsejtek is megsínylik, az ártalmas hatások hosszabb távon sejtelhaláshoz, hegszövet kialakulásához vezethetnek. Szerencsére a máj képes a regenerálódásra, mi több, funkcióját akkor is képes lehet ellátni, ha már csupán szövetének 10 %-a működőképes.
A máj sejtjeiből elsődlegesen kiinduló daganat a világon az ötödik leggyakrabban előforduló rákfajta. Kialakulásának kockázatát leginkább a krónikus hepatitis B és C vírusfertőzés növeli, de e betegségre hajlamosít a vastúlterhelés, a zsírmáj és a túlzott alkoholfogyasztás is. Kialakulásában továbbá szerepet játszhatnak káros környezeti hatások (dohányfüst, benzingőz, stb.) is.
Az elmúlt években a rák elleni küzdelemben sok tanulmányban vizsgálják a természetes gyógy- és fűszernövények megelőző, gyógyító hatásait. A májproblémák megelőzésével és leküzdésével is egyre több tanulmány foglalkozik. A Hepatology című orvosi szakfolyóiratban megjelent tanulmány szerint a sáfrány hatékonyan alkalmazható a májrák megelőzésében és megállításában.
Több korábbi elemzésben bizonyították már, hogy a sáfrány antioxidánsokban igen gazdag, gyulladásgátló és rákellenes hatású. A Hepatology c. folyóiratban közölt kutatás során a szakemberek májsejtrákos patkányokon vizsgálták a sáfrány hatásait. A 22 hétig tartó kísérlet azt mutatta, hogy a sáfrány jelentősen csökkentette a májban található csomók számát, illetve a legnagyobb dózissal kezelt állatoknál meggátolta a csomók kialakulását. A tanulmány szerint a sáfrány jelentősen javította az oxidatív stressz kialakulását is. A megelőzési céllal alkalmazott sáfránykúra hatására jóval kevésbé nőttek a máj károsodásának mértékére utaló májfunkciós értékek (pl. GGT, ALT, AFP). Az eredmények szerint, a sáfrány rákellenes hatású, gyorsítja a rossz struktúrájú sejtek elhalását, gátolja a rákos sejtek szaporodását és gyulladáscsökkentő is. Ez a jelentés arra is mutat néhány bizonyítékot, hogy a sáfrány megvédi a patkány máját a ráktól az oxidatív károsodások modulálása és a gyulladásos válasz elnyomása révén.
Persze nem mindegy, hogy milyen sáfrányról beszélünk. A sáfrány a világ egyik legdrágább fűszere. Sokfelé termesztik, de mivel a betakarítást és a feldolgozást kézzel végzik, a legtöbb esetben hő- vagy sugárzáskezeléssel kell mentesíteni a mikroorganizmusok és kórokozók, így például E. coli jelenlététől. Ezek a kezelések viszont nemcsak a mikrobiális szennyeződést, hanem a bioaktív komponensek mennyiségét is csökkentik, rontva ezáltal a termék minőségét. A spanyol sáfrány az egyetlen, amely kivételt jelent. A spanyol sáfrányt is kézzel is szedik, de a termesztési és betakarítási módszernek köszönhetően nem jelennek meg a mikroorganizmusok okozta kockázatok és nincs szükség sugárkezelésre. Így az összes bioaktív anyag megmarad a növényben és a kivont mennyiségek is nagyobbak.
A mai tudomány által leginkább emberi fogyasztásra javasolt, az affron® kivonat. Az affron® kivonatot olyan csúcstechnológiás eljárással nyerik ki a spanyol sáfránybibékből, amely javítja a bioaktív komponensek profilját. A folyamat során a kivonatot úgy szabványosítják, hogy legalább 3,5% bioaktív Lepticrosalides® vegyületet* tartalmazzon, benne nagy mennyiségben a két fő hatóanyaggal: a Safranallal (0,03–1%) és a Crocinsszal (3,48–8,0%). Ezek magas aránya különbözteti meg az affron®-t és annak hatásosságát a kereskedelemben kapható összes többi sáfránykivonattól.  
Összességében mindenképpen kijelenthető, hogy a sáfrány fogyasztása, főleg spanyol sáfrány formájában, feltétlenül kedvező hatással van a máj és általában az egész testünk működésére.
 
 
A cikkben említett tanulmány itt olvasható:  https://journals.lww.com/hep/abstract/2011/09020/saffron__a_potential_candidate_for_a_novel.14.aspx
 

Jogi megjegyzés: A honlapon a kapcsolódó e-mailekben, a blogon, a letölthető anyagokban, valamint a konzultációk során elhangzott információk kizárólag tanító és tájékoztató jellegűek. Ezek semmilyen módon nem tekinthetők egészségügyi vagy orvosi tanácsadásnak, diagnózisnak, kezelésnek. Az itt megjelenő információkat mindenki a saját felelősségére használhatja. A teljes szöveg a Jogi nyilatkozat menüpontban olvasható.

Tartalomhoz tartozó címkék: egészség máj egészsége