Étkezz úgy, mint a Hadzák!
Nem is hinnénk a mai világban, de létezik a földön egy törzs, amelynek tagjai 10-12 szer többféle növényi és állati táplálékot fogyasztanak, mint egy átlag európai ember. Természetesen ennek sok pozitív hatása van az egészségükre. Jelentősen formálja a bélrendszerük egészségét és nagyon érdekes összefüggésekben áll a Mikrobiommal. Ha kíváncsi vagy rá, miért érdekes ez nekünk, mi az, amit átvehetnénk tőlük és miben különleges a táplálkozásuk, akkor ez a cikk Neked szól.
“Az vagy, amit megeszel” - tartja a mondás. Ezt akár a Hadza nevű afrikai törzsről is mondhatták volna, ugyanis a törzs tagjai rendelkeznek a világon a legkülönlegesebb bélflórával vagyis mikrobiommal.
De mi is az a mikrobiom?
Röviden a bennünk és rajtunk élő mikroorganizmusok összessége, amelyek jelentős hatást gyakorolnak az egészségünkre. Ezek a mikroorganizmusok segítenek a tápanyagok lebontásában és az immunrendszer támogatásában.
Beszélhetünk jó és rossz baktériumokról. A bélrendszerünkben 60-80 féle jótékony baktériumtörzs él, melyek hozzájárulnak az emésztőrendszer egészségéhez, szabályozzák a gyulladásokat és segítenek a káros baktériumok elszaporodásának megakadályozásában.
A káros vagy rossz baktériumok viszont betegségeket és fertőzéseket okozhatnak, károsítják a bélrendszer nyálkahártyáját és gyulladásos reakciókat válthatnak ki.
Ha nem a megfelelő étrendet folytatjuk, erősen feldolgozott ételeket fogyasztunk, stresszes életmódot élünk, antibiotikumokkal tömjük a szervezetünket, felboríthatjuk bélflóránk egyensúlyát, amely nagyon súlyos egészségügyi problémákhoz vezethet, mint például az irritábilis bél szindróma (IBS) vagy az elhízás.
A bélflóra egyensúly helyreállításának legfontosabb alappillére a megfelelő étrend.
Hogyan is kapcsolódhatnak az előbbiek a Hadza törzshöz?
A Hadza törzs Tanzániában él, és hagyományos vadászó-gyűjtögető életmódot folytat. Életmódjuk és táplálkozásuk így jelentősen különbözik a nyugati emberekétől. A Hadza törzs étrendjének fő összetevői a vadon termett gyümölcsök, gumók, zöldségek és vadászott állatok húsa. Ez az étrend nagy mértékben hozzájárul a bélflóra diverzitásához és az egészséges mikrobiom fenntartásához.
Baobab, az afrikai szuperétel, a Hadzák egyik alapvető élelme
Ezek a bennszülöttek az átlag amerikai emberénél megközelítőleg 40 százalékkal, míg az átlag nyugat-európai lakosnál közel 30 százalékkal gazdagabb bélflórával rendelkeznek. Szezonálisan, rendkívül változatos módon, körülbelül 600 különböző fajta növényi és állati eredetű táplálékot fogyasztanak évente, szemben a nyugat-európai ember étrendjével, amelyben alig 50 féle állat-és növény faj található. Ennek köszönhetően a törzs tagjai nem találkoznak a nyugati kultúrában elterjedt modernkori betegségekkel, mint pl. az elhízás, az allergia, a szívbetegség és a rák.
Egy friss kutatás szerint (Popular Science cikke szerint), amelyben a Hadza törzs székletében levő baktériumokat éveken keresztül vizsgálták, egy nagyon érdekes dologra is fény derült. A törzs tagjainak bélflórájában levő baktériumok az esős és a száraz évszakok váltakozásával kicserélődnek. A száraz évszakban a vadászatnak köszönhetően - a gyűjtögetett zöldség mellett - húst is fogyasztanak, míg az esős évszakban csak a zöldségek és a gyümölcsök szolgálnak táplálékul. A száraz időszakban a törzs tagjainak székletében olyan bélbaktériumokat fedeztek fel, amelyek a nyugati kultúrában élő emberekében, jelen pillanatban nem található meg. Ráadásul az esős időszak alatt ezek a baktériumok teljesen eltűnnek a törzs emésztőrendszeréből, majd a száraz évszakban újra megjelennek.
A törzs nem rendelkezik egészségügyi ellátással, de gyakorlatilag nincs is rá szükségük. Kifejezetten egészséges és hosszú életet élnek. A kutatók ezt a rendkívül magas rost bevitellel magyarázzák, valamint a vadászat után, szinte azonnal elfogyasztják az elejtett állatok húsát, így hasznosítják a lehető legtöbb jó baktériumot.
Ha mindent azért nem is másolunk le a Hadza törzs táplálkozási szokásaiból, azért a rost fogyasztásukról példát vehetnénk!